Iowa JNC

Judicial District 3

Judicial Vacancies in District 3

District 3 Notice of District Associate Judge Vacancy for Woodbury, Ida, Crawford, Buena Vista, and Cherokee Counties with Instructions,  Application Part 1, Application Part 2A, Application Part 2B, and Application Part 3  (September 2, 2021) (Judge Timko)

District 3A Notice of District Associate Judge Vacancy for Dickison and O'Brien Counties with Instructions,  Application Part 1, Application Part 2A, Application Part 2B, and Application Part 3  (August 27, 2021) (Judge Larson)

Judicial Candidates in District 3

District 3A Candidates for District Associate Judge Vacancy for Dickison and O'Brien Counties with Interview Schedule (September 15, 2021) (Judge Larson)

District 3 Candidates for District Associate Juge Vacancy for Woodbury, Ida, Crawford, Buena Vista, and Cherokee Counties with Interview Schedule (September 23, 2021) (Judge Timko)

Judicial Nominees in District 3

District 3A Nominees for District Associate Judge Vacancy for Dickison and O'Brien Counties (September 27, 2021) (Judge Larson)

District 3 Nominees for District Associate Judge Vacancy for Woodbury, Ida, Crawford, Buena Vista, and Cherokee Counties (September 27, 2021) (Judge Timko)

Judicial Appointments in District 3

District 3A Appointment for District Associate Judge Vacancy for Dickison and O'Brien Counties (October 1, 2021) (Judge Larson)

District 3A Appointment for District Associate Judge Vacancy for r Woodbury, Ida, Crawford, Buena Vista, and Cherokee Counties (October 8, 2021) (Judge Timko)

District 3A Judicial Nominating Commission

Chair

Honorable Nancy L. Whittenburg, Spencer

Appointed Term Expires
Bill Anderson, Cherokee 1-31-22
George Schneidermann, Rock Rapids 1-31-26
Ellengray Gutzman Kennedy, Bancroft 1-31-22
Jodie Greig, Estherville 1-31-24
Lois Clark, Teril 1-31-24

 

Elected Term Expires
Abby Walleck, Spirit Lake 1-31-22
Jason Matthew Cook, Cherokee 1-31-24
Shawna Nolan Ditsworth, Spirit Lake 1-31-24
John Matthew Loughlin, Cherokee 1-31-26
Pamela A. Wingert, Spirit Lake 1-31-26

District 3B Judicial Nominating Commission

Chair

Honorable Jeffrey Neary, Le Mars

Appointed Term Expires
Robert Stewart, Sioux City 1-31-22
Arlan Ecklund, Denison 1-31-22
Tammy Bramley, Ute 1-31-26
Teresa Paulsrud, Danbury 1-31-24
Vera Verdoorn, Hull 1-31-24

 

Elected Term Expires
Jennifer Zupp, Denison 1-31-22
Amanda J. Bahenda, Sioux Center 1-31-24
Timothy S. Bottaro,  Sioux City 1-31-24
Frank Tenuta, Sioux City 1-31-26
Rosalynd J. Koob, Sioux City 1-31-26

State and District Judicial Nominating Commissions Internal Rules

Contact

d3judicialnominating.commis@iowacourts.gov

© 2021 Iowa JNC. All rights reserved.